1/06/2013

procrastinating post.

examination time. are you afraid of these words like me? however, this time is here again and we have to do our best to pass all our exams! somebody has no problem with learning, (s)he is conscientious and (s)he is preparing carefully, but on the other side there are some people who are not so good in it and instead to learn they are doing EVERYTHING else. and i´m one of these people. i´m laying out my school work and i´m doing so many things except learning. i´m ...

... continuously on-line on facebook, chatting with my classmates about how much is horrible to learn.
... planning all the details of reconstruction of my bedroom.
... looking fashion web sites /zara.com, forever21.com, hm.com/cz, topshop.com , newlook.com etc./and downloading pictures of items which i´ll never buy.
... listening songs from Nanosféra /Zimní večery, Souhvězdí samoty/ and Lenka /Everything at once, Trouble is a friend/ again and again and singing merrily .
... checking new comments ten times an hour on my blog and reading new posts of bloggers i follow.
... preparing coffee, tea, breakfast, lunch and dinner, eating and drinking a lot of water.
... painting my nails pink and silver.
... having face mask and oil hair treatment because my skin and hair is so weak because of the winter, i have to repair it right now!
... reproaching myself i have no time to workout because of learning!
... tidying up my bedroom /it´s not possible to learn in this messy place!/
... watching older posts on my favourite blog: theblondemuse.
... reading older posts on my blog.
... writing down cosmetical and fashion wishlists.
... trying to write post in English!

3 comments:

 1. jako správná prokrastinátorka jsem si právě přečetla tvůj článek :D
  a omlouvám se, ale můj blonďatý mozek je příliš vyčerpaný na to, aby ze sebe dostal komentář v angličtině:D

  ReplyDelete
 2. děláme úplně to stejné :D ale dobře, abych nebyla vůči prokrastinaci nefér, trochu jsem dnes i pracovala a po večeři si asi dám ještě jedno malé latéčko a pustím se i do učení (uvidíme, jak mé smělé plány dopadnou) :D

  ReplyDelete
 3. Jsem dostala od Ježíška :))) Konečně! Uff já si nedovedu představit, že bych se teď musela učit, to by mi asi praskla hlava rovnou! Ale jsme na tom podobně - já jsem dostala dvě áčtyřky s různými pracemi doma a taky dělám všechno možný jen né to. Máš krásný nehty, asi je všem budu vždycky závidět, protože já sama nejsem schopná si je přestat kousat. Ale tvoje angličtina je perfektní :)))

  ReplyDelete